Punkt wsparcia migrantów
Czym się zajmujemy?
Wspieramy migrantów w zakresie:
- nauki języka polskiego jako obcego
- konsultacji psychologicznych
- pomocy prawnej
- pomocy medycznej (tłumaczenia medyczne, pomoc w skorzystaniu z publicznej opieki zdrowotnej)
- opieki nad dziećmi
- integracji
- poruszania się po rynku pracy
- zaspokajania podstawowych potrzeb bytowych.


Pomoc uchodźcom realizujemy w oparciu o autorski model integracji pod nazwą „Domy Nadziei”. Program ten opiera się na wspieraniu cudzoziemców w trzech obszarach: edukacja językowa, rynek pracy i wsparcie mieszkaniowe. W ramach wymienionych modułów organizujemy m.in. kursy języka polskiego zakończone możliwością przystąpienia do państwowego egzaminu certyfikującego, pomoc psychologiczną, konsultacje prawne, kursy zawodowe, wsparcie w zakresie korzystania z publicznej opieki medycznej, opiekę nad dziećmi oraz możliwość czasowego zamieszkania w tzw. „Domach Nadziei”, spotkania integracyjno-edukacyjne.
Celem naszej pomocy jest usamodzielnienie się osób, które ze względu na trudną sytuację w ich kraju pochodzenia zmuszone były do jego opuszczenia.
Kluczową rolę w naszym modelu odgrywają ludzie- integratorzy, mentorzy międzykulturowi. Ich życzliwa obecność i wsparcie pozwala uchodźcom odnaleźć się w nowej rzeczywistości, nawiązać relacje i podjąć nowe aktywności. Zatrudniamy specjalistów- psychologów, prawników, mentorów kulturowych, ale istotną rolę odgrywają też zaangażowani na tym polu wolontariusze.
W szczególnych przypadkach świadczymy pomoc rzeczową.
Do tej pory z naszego programu skorzystały m.in. osoby narodowości ukraińskiej, białoruskiej, czeczeńskiej, afgańskiej, syryjskiej, palestyńskiej, irańskiej.
Program rekomendowany jest przez biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

